Mazurek bezglutenowy z kajmakiem i dżemem z czarnej porzeczki

W tym roku Święta Wielkanocne zapowiadają się nieco inaczej niż zwykle, ale niech nas żaden wirus nie pokona! Nie damy się! Niech na naszych stołach się dzieje, niech pojawią się nasze ulubione potrawy, kwaśne żurki, soczyste pieczenie, kolorowe jajka, sałatki i oczywiście osładzające każdą chwilę słodkie ciasta. A skoro Wielkanoc, to i mazurek musi być. 
Moim faworytem zawsze były mazurki kajmakowe, było mi wszystko jedno jakie było ciasto pod spodem, czy było to kruche, półkruche, czy zwykły andrut, najważniejsze, że była tam przesłodka masa kajmakowa...... I ten moment, gdy ciasto skończone, a w puszcze jeszcze kilka łyżek kajmaku do wylizania :D
Dziś przedstawiam Wam mazurek bezglutenowy z kajmakiem i dżemem z czarnej porzeczki. Kruche ciasto wypełnione jest kajmakowym nadzieniem, którego słodycz przełamana jest przez dżem z czarnej porzeczki. Całości dopełniają: idealna na wszystko czekolada i chrupiące orzeszki. 


Mazurek bezglutenowy z kajmakiem i dżemem z czarnej porzeczki
Składniki:
Składniki na spód:
1)      215 g masła
2)      130 g mąki z tapioki
3)      260 g mąki kukurydzianej
4)      2 żółtka
5)      50 g cukru pudru
6)      2 łyżki śmietany 18 %
7)      Szczypta soli
Dodatkowo:
1)      słoiczek dżemu z czarnej porzeczki (ok. 250g)
2)      puszka masy kajmakowej
3)      100 g czekolady mlecznej
4)      kilka łyżek orzechów laskowych
5)      kilka łyżek płatków migdałowych

Sposób przygotowania:
1.   Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy masło pokrojone na kawałki i siekamy nożem. Następnie dodajemy żółtka, cukier puder, śmietanę, szczyptę soli i szybko zagniatamy (w razie potrzeby można dodać jeszcze jedną łyżkę śmietany). Z ciasta formujemy kulę, owijamy ją folią spożywczą, spłaszczamy i wkładamy do lodówki na godzinę.
2. Ciasto rozwałkowujemy (najlepiej przez folię) i na wałku przenosimy do formy wyłożonej papierem do pieczenia, w razie potrzeby wyrównujemy krawędzie i odcinamy nadmiar ciasta lub dolepiamy brakujące fragmenty. Z pozostałej części ciasta formujemy dwa wałeczki, zlepiamy je ze sobą, skręcamy i układamy po bokach ciasta (możemy też ulepić kuleczki, które układamy wzdłuż krawędzi). Ciasto nakłuwamy widelcem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni i pieczemy około 20 minut. Po upieczeniu ciasto zostawiamy do wystudzenia.
3.  Czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej.
4.  Orzechy laskowe i płatki migdałów prażymy na suchej patelni.
5.  Wystudzony spód ciasta smarujemy dżemem z czarnej porzeczki, na to kładziemy masę kajmakową i polewamy roztopioną i lekko wystudzoną czekoladą.





Komentarze