Pierogi z mięsem z rosołu

Mięso z rosołu można wykorzystać w rozmaity sposób, nie tylko obgryzając kości :) Moje dzieci mogłyby jeść rosół każdego dnia, więc mamy rosół co najmniej dwa razy w tygodniu. Kiedyś to była dla mnie świąteczna zupa, a dziś.... jakiś czas temu byliśmy ze Smakoszem na weselu, jeszcze przed przyjęciem modliliśmy się, żeby pierwsze danie to były flaki albo cokolwiek, byle nie rosół.... :D
Tymczasem rosół często gości na naszym stole a mięso trzeba wykorzystać. Tym razem przygotowałam pierogi z mięsem i warzywami z rosołu. I sukces od razu osiągnięty! Mój Niejadek, który mięso je tylko pod postacią kotleta schabowego i wędliny (nie każdej), tym razem łyżką wyjadał farsz z miski. A tam, w środku zmielone warzywa :D Serce matki od razu rośnie :) 


Pierogi z mięsem z rosołu
Składniki:
Ciasto:
1)      400 g mąki pszennej
2)      220 ml gorącej wody
3)      80 g masła
4)      łyżeczka soli
5)      2 łyżki oleju do gotowania
Farsz:
1)      ok. 500 g mięsa z rosołu
2)      4 średnie marchewki z rosołu
3)      pietruszka z rosołu
4)      cebula
5)      olej do smażenia
6)      sól, pieprz czarny
7)      suszony majeranek (opcjonalnie)

Sposób przygotowania:
1.    Przygotowujemy ciasto na pierogi:
Mąkę przesiewamy i dodajemy do niej masło, sól i gorącą wodę i zagniatamy ciasto. Ciasto powinno być elastyczne i sprężyste. Do wyrabiania ciasta możemy użyć również miksera z odpowiednią końcówką.
2.    Przygotowujemy farsz:
1)    Mięso oraz warzywa z rosołu mielimy w maszynce do mielenia mięsa.
2)  Cebulę kroimy w kosteczkę i podsmażamy na rozgrzanym oleju aż będzie miękka.
3) Do zmielonego mięsa dodajemy podsmażoną cebulkę i doprawiamy solą, pieprzem czarnym i majerankiem i wszystko dokładnie mieszamy.
3.  Gotowe ciasto rozwałkowujemy i szklanką wycinamy kółka. Na każdym kółku łyżeczką układamy trochę farszu i zlepiamy brzegi formując pierożki.
4.  W dużym garnku zagotowujemy wodę z dodatkiem 2 łyżek oleju. Na wrzącą wodę wrzucamy pierogi (w kilku turach, tak żeby pierogi się nie zlepiły) i gotujemy około 2-3 minut od wypłynięcia na wierzch. Ugotowane pierogi wyjmujemy przy użyciu łyżki cedzakowej, układamy na talerzu i podajemy np. z podsmażoną cebulką i skwarkami.

Smacznego!






Komentarze