Tort piniata

Każda okazja jest dobra, żeby przygotować coś słodkiego. A ja wykorzystuję każdą okazję, żeby poćwiczyć moje tortowanie. Tym razem, z okazji dnia dziecka, przygotowałam mały torcik dla dzieci. Z zewnątrz wygląda niepozornie i gdyby ktoś miał wątpliwości ma przypominać zamek z piasku, a wewnątrz skrywa mnóstwo kolorowych słodkości. Ja poćwiczyłam, a dzieci miały mnóstwo radości. 

  

Tort piniata
Składniki:
Biszkopt:
1)      4 jajka
2)      4 łyżki mąki pszennej
3)      4 łyżki mąki ziemniaczanej
4)      8 łyżek cukru
5)      pół łyżeczki proszku do pieczenia (opcjonalnie)
6)      szczypta soli
Krem z białymi michałkami
1)      10 szt. białych michałków
2)      120 g białej czekolady
3)      180 g śmietany 36%
4)      180 g mascarpone
Krem śmietankowy
1)       200 g śmietany 36%
2)      250 g mascarpone
3)      1-2 łyżki cukru pudru
Tynk:
1)      200 g masła
2)      200 g mleka skondensowanego
Dodatkowo:
1)      Konfitura np. z owoców leśnych
2)      sok z połowy cytryny
3)      czekoladowe drażetki (ok. 100 g)
4)      kilka herbatników
5)      1- 2 wafelki do lodów
6)      Krem czekoladowy typu nutella albo roztopiona czekolada gorzka

Sposób przygotowania:
1.     Przygotowujemy biszkopt:
1)    Żółtka oddzielamy od białek.
2)    Mąki przesiewamy wraz z proszkiem do pieczenia.
3)  Do białek dodajemy szczyptę soli i ubijamy z nich sztywną pianę. Pod koniec ubijania powoli dodajemy cukier. Następnie, cały czas miksując, dodajemy żółtka, a na koniec mąkę z proszkiem do pieczenia i delikatnie mieszamy.
4) Tak przygotowane ciasto przelewamy do tortownicy o średnicy 18 cm i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 170 stopni i pieczemy około 35 minut.
2.    Przygotowujemy krem michałkowy:
1)    Cukierki siekamy na małe kawałeczki
2)  Do garnuszka wlewamy śmietankę i dodajemy połamaną białą czekoladę i podgrzewamy (nie zagotowujemy). Na koniec dodajemy posiekane michałki i mieszamy, żeby trochę się rozpuściły. Tak przygotowaną masę przekładamy do pojemniczka i wstawiamy do lodówki na noc.
3) Do schłodzonej michałkowej masy dodajemy mascarpone i miksujemy do uzyskania gęstego kremu.
3.    Przygotowujemy krem śmietankowy:
1)  Do wysokiego naczynia przekładamy mascarpone, śmietanę 36 % oraz 1-2 łyżki cukru pudru i miksujemy do uzyskania konsystencji gęstego kremu.
4.   Przygotowujemy nasączenie, czyli ok. 200-250 ml wody mieszamy z sokiem z połowy cytryny.
5.    Składanie tortu:
Biszkopt przecinamy w poprzek na 3 blaty. W dwóch blatach, przy pomocy pierścienia do formowania potraw lub szklanką o cienkich krawędziach wycinamy po środku koło.
Pierwszy blat (pełny) układamy w tortownicy lub w rancie i delikatnie nasączamy wodą z cytryną i smarujemy konfiturą, ale tak, aby pozostał odstęp około 1 cm od krawędzi tortu. Następnie wykładamy krem michałkowy i przykrywamy kolejnym blatem. Powtarzamy czynności, czyli nasączamy biszkopt i smarujemy go konfiturą, po czym wykładamy krem śmietankowy. Następnie układamy ostatni blat, który również nasączamy. Wewnętrzne krawędzie wyciętego kręgu smarujemy nutellą lub rozpuszczoną czekoladą i wstawiamy do lodówki na około pół godziny. Do środka wsypujemy czekoladowe drażetki i wierzch przykrywamy wyciętym kółkiem.
Tak przygotowany tort wstawiamy do lodówki najlepiej na noc.
6.    Przygotowujemy krem maślany do obłożenia tortu:
1) Masło ucieramy aż masa stanie się jasna, a następnie dodajemy mleko skondensowane i miksujemy na najwyższych obrotach. Gdy składniki się połączą, na koniec zmniejszamy obroty miksera i kilka minut miksujemy na najniższych obrotach.
7.   Herbatniki rozdrabniamy blenderem.
8.  Następnie, gdy tort już będzie schłodzony, smarujemy jego boki oraz wierzch kremem maślanym (trochę kremu zostawiamy do przygotowania dekoracji) i posypujemy pokruszonymi herbatnikami. Z pozostałego kremu, wafelków do lodów oraz wyciętego z biszkoptu koła i pokruszonych herbatników formujemy dekoracje.

Smacznego!






Komentarze