Piernik staropolski

Do Świąt Bożego Narodzenia jest jeszcze trochę czasu, ale to właśnie jest ten czas, kiedy trzeba przygotować ciasto na piernik. Idealnie jest, gdy ciasto przygotujemy około 6-8 tygodni przed Świętami. Piernik leżakuje przez miesiąc w lodówce (mój Smakosz podkreśla, że całą półkę naczynie zajęło, ale warto było ;) i po tym czasie dopiero się go piecze. Przez ten czas ciasto będzie sobie spokojnie dojrzewać, a my będziemy ogarniać przedświąteczne  przygotowania. 

Moim zdaniem to najwspanialszy piernik.  Są w nim aromatyczne korzenne przyprawy, słodki miód i ciemne kakao, czyli wszystko, co kocham. Dla urozmaicenia dodatkowo  przekładam piernik dżemem albo jakąś konfiturą. Myślę, że warto poświęcić chwilę na jego przygotowanie. A na koniec dodam, że taki piernik to u nas nie tylko na Boże Narodzenie, ale też na Wielkanoc 😊



Piernik staropolski

Składniki:

Ciasto:

1)      1 kg mąki pszennej

2)      500 g miodu

3)      250 g masła

4)      400 g cukru

5)      4 jajka

6)      3 łyżeczki sody

7)      60 g przyprawy do pierników

8)      2 łyżeczki cynamonu

9)      pół łyżeczki soli

10)   4 łyżki kakao

Polewa czekoladowa:

1)      70 g czekolady gorzkiej

2)      30 g czekolady mlecznej

3)      90 ml śmietany 30 %

4)      3 łyżki oleju

5)      trochę mleka (opcjonalnie)

Dodatkowo:

1)      Powidła śliwkowe lub inna konfitura (u mnie morelowa)

2)      Płatki migdałów

Sposób przygotowania:

1.   W garnku umieszczamy masło, cukier i miód i delikatnie podgrzewamy co jakiś czas mieszając aż składniki się rozpuszczą. Do ciepłej masy dodajemy przyprawę korzenną oraz cynamon, mieszamy i odstawiamy do ostudzenia. Gdy masa będzie ostudzona dodajemy mąkę,  kakao, sodę, sól, mleko i jajka o wszystko mieszamy.

2. Tak przygotowane ciasto przekładamy do szklanego naczynia, przykrywamy i odstawiamy do lodówki na 6-8 tygodni.

3. Około 3-5 dni przed Świętami pieczemy piernik. Ciasto dzielimy na 3 części i rozwałkowujemy na grubość ok. 0,5 cm. Każdy blat osobno przekładamy do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia (blacha o wymiarach 38x25 cm). Tak przygotowane ciasto wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 175 stopni i pieczemy około 15-20 minut.

4.    Upieczone blaty odstawiamy do ostudzenia.

5. Przygotowujemy polewę czekoladową: W garnuszku umieszczamy śmietankę, czekoladę i podgrzewamy na wolnym ogniu aż czekolada się rozpuści. Dodajemy olej i mieszamy. Gdyby polewa była zbyt gęsta lub czekolada zwarzyła się, wtedy dodajemy trochę mleka i mieszamy.

6.    Gdy blaty będą już ostudzone jeden z nich smarujemy powidłami lub konfiturą, na nim układamy drugi blat i również smarujemy powidłami lub konfiturą i przykrywany ostatnim blatem.

7.  Ostatni blat polewamy polewą czekoladową i posypujemy płatkami migdałów.  Tak przygotowane ciasto odstawiamy w chłodne miejsce. 

Smacznego!








Komentarze